Trzy proste motywy od Template Monster oparte na Cherry Framework

Photo Lab Responsive WordPress Theme

Monstroid 2 Lite

Monstroid 2 Lite to darmowa i uproszczona wersja motywu flagowego producenta. I chociaż zawiera on dużo mniej opcji, niż swój „starszy brat”, będzie idealnie pasował do realizacji nowoczesnych blogów, stron hobbistycznych oraz prostych witryn firmowych. Tym bardziej, że ten motyw jest kompatybilny z popularnymi wtyczkami do WordPress, które mogą zastąpić brakujące opcje na blogu.
Pierwsze, co widzi użytkownik, po wejściu na stronę domową to pełnoekranowy slider. Dlatego można używać go do celów reklamowych i dodawać różne obrazki promujące blog oraz informujące o ciekawych akcjach na stronie. Poniżej slidera znajdują się typowe dla blogu elementy: lista ostatnio dodanych wpisów w postaci obrazków i nagłówków. Także tutaj jest informacja o autorze blogu, kalendarz, przyciski do profili strony w popularnych sieciach społecznościowych itd.
Funkcjonalność Monstroid 2 Lite została zrealizowana z pomocą najnowszej wersji Cherry Framework. Poza tym do użytku dostępne są również: rozwijane menu, dynamiczny slider, kalendarz, przyciski mediów społecznościowych, mediateka itd. Także ten motyw wspiera fonty webowe Google i technologię Retina.

monstroid-2-lite-free-wordpress-theme-wordpress-theme

Szczegółowa informacją dotycząca motywu:
WordPress CMS: 4.7.x
Kompatybilny z WordPress: 4.2.x-4.7.x
Cherry Framework wersja: 5.0
Animacja: HTML plus JS
Dodatkowe funkcje: Calendar, Commenting System, Crossbrowser Compatibility, Dropdown Menu, Favicon, Google map, Google Web Fonts, Sample content, Social Options, MailChimp Ready Template, Background Options, Media library, Live Customizer, Performance Optimization, Sidebar Manager
Język: Angielski
Demo – https://www.templatemonster.com/pl/demo/59560.html
Pobrać – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-59560.html

Kustrix Lite

Podany motyw będzie idealnie pasował do prowadzenia blogu o modzie, chociaż może być wykorzystany do innych tematów niszowych. Dzięki obecności rozbudowanych opcji personalizacji, takie działania nie będą stanowili żadnych problemów i pozwolą szybko dopasować wygląd motywu do własnych potrzeb.
Ten motyw ma typowy dla blogów 2-kolumnowy układ, co pozwala w wygodny sposób umieścić kluczowe elementy treści. Po lewej stronie znajduje się lista z krótkim przeglądem ostatnio dodanych artykułów, a po prawej – kalendarz i różne elementy nawigacyjne: wyszukiwarka, popularne tagi, archiwa wpisów, kategorii wpisów, ostatnio dodane komentarze. Dostęp do innych informacji można uzyskać za pomocą rozwijanego menu.
Motyw Kustrix Lite opiera się o Cherry Framework 5.0, dzięki czemu dostępne są podstawowe opcji do realizacji blogów www. To są rozwijane menu, slider, kalendarz, chmurę tagów, przyciski mediów społecznościowych itd. Oprócz tego motyw jest całkiem kompatybilna z popularnymi wtyczkami dla WordPress, co pozwala rozszerzyć jej funkcjonalność.

Kustrix Lite - Free WordPress Theme WordPress Theme Kustrix Lite – Free WordPress Theme

Szczegółowa informacja dotycząca motywu:
WordPress CMS: 4.5.x
Kompatybilny z WordPress: 4.2.x-4.7.x
Cherry Framework wersja: 5.0
Animacja: HTML plus JS
Dodatkowe funkcje: Advanced Theme Options, Calendar, Commenting System, Crossbrowser Compatibility, Dropdown Menu, Favicon, Google Web Fonts, Sample content, Social Options, Tag Cloud, Facebook Like Box, Instagram Board, Twitter Feed
Język: Angielski
Demo – http://www.templatemonster.com/pl/demo/60061.html
Pobrać – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-60061.html

PhotoLab

PhotoLab to pierwszy darmowy motywów producenta, który okazał się na repozytorium WordPress. On ma wbudowaną galerię Cherry i mediatekę, dzięki czemu można stworzyć blog i dodawać różne kolekcje z fotografiami tematycznymi.
Projekt tego motywu został wykonany w jasnych kolorach, a główny nacisk pada na jakościowe obrazki i dużą typografię. Wybór takiego podejścia pozwala skupić uwagę odwiedzających przede wszystkim na zawartośi strony, a nie na jej wyglądzie. Oprócz tego pozwoli to osobom, które wchodzą pierwszy raz na stronę szybko znaleźć interesującą informację.
Do motywu PotoLab były dodane podstawowe moduły wchodzące w zestaw Cherry Framework 5.0. To pozwala korzystać się z mediateki, galerii, rozwijanego menu, kalendarza itd. Oprócz tego motyw zawiera również mapę Google i wspiera fonty webowe Google. Do tego jest responsywny i przyjazny dla SEO.

Photo Lab Responsive WordPress Theme

Szczegółowa informacją dotycząca motywu:
WordPress CMS: 4.2.x
Kompatybilny z WordPress: 4.2.x-4.7.x
Cherry Framework wersja: 5.0
Animacja: HTML plus JS
Dodatkowe funkcje: Calendar, Commenting System, Crossbrowser Compatibility, Dropdown Menu, Favicon, Google map, Google Web Fonts, Sample content, Social Options, MailChimp Ready Template, Background Options, Media library, Live Customizer, Performance Optimization, Sidebar Manager
Język: Angielski
DEMO – https://www.templatemonster.com/pl/demo/53920.html
Pobrać – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-53920.html

Najważniejsze cechy dobrego motywu WordPress

wordpress motyw

WordPress jako jeden z najpopularniejszych, darmowych systemów CMS doczekał się ogromnej liczby różnych wtyczek i motywów. W zasadzie każdy może utworzyć motyw lub spróbować znaleźć taki, który będzie mu odpowiadał.

Jakie cechy powinien mieć dobry motyw WordPress?

Wygląd i UX

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę podczas wyboru szablonu jest wygląd. Dobry szablon nie tylko powinien wyglądać schludnie, ale również powinien mieć dobrze zaprojektowany interfejs, z którego użytkownikowi będzie się wygodnie korzystało. Dobrze by było, aby motyw był prosty, dało się go łatwo dostosowywać oraz był związany z tematyką naszej strony.

Responsywność

Coraz więcej użytkowników korzysta z internetu i przegląda strony na urządzeniach mobilnych (komórki, tablety). Kwestia dostosowania motywu dla ekranów urządzeń mobilnych to w dzisiejeszych czasach konieczność. Jako, że najpopularniejsza wyszukiwarka zaleca aby strony były responsywne, warto iść w tym kierunku.

Optymalizacja pod kątem SEO i prędkość działania

Warto zwrócić uwagę, aby kod był dobrej jakości, nie powodował błędów i mógł być spokojnie przeczytany przez roboty wyszukiwarki.
Dobrze, aby motyw umożliwiał integrację z najpopularniejszymi wtyczkami SEO (znaczniki meta, breadcrumbs, mapa witryny, media społecznościowe).

Wolno ładująca się strona zniechęca użytkowników, a po drugie może źle wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto się zastanowić czy nie zrezygnować z niepotrzebnych animacji i bajerów, aby poprawić szybkość działania strony.

Możliwości i łatwość konfiguracji

Wybierając lub tworząc motyw warto się zastanowić jakie jest jej przeznaczenie, co tak naprawdę będzie na naszej stronie i jakie elementy są nam niezbędne.
Chodzi o funkcje jakie dany motyw udostępnia np. slidery, dodatkowe sidebary itp.
Istnieją proste motywy, które udostępniają podstawowe funkcje i działają szybko.
Istnieją również „frameworki” motywów, które posiadają całą masę dodatków, często powiązanych z wtyczkami (niezbędnymi do prawidłowego działania motywu) i posiadające własne motywy dla różnego typu stron.
Są tworzone „do wszystkiego dla wszystkich”, udostępniają wszystkie możliwe do wymyślenia funkcje..
Takie rozwiązanie być może znajduje swoich fanów. Niemniej często tego rodzaju „monstrum” traci na prędkości działania (ładowania strony) i może komplikować zarządzanie stroną.

Bezpieczeństwo i aktualizacje

W WordPressie w dużej mierze bezpieczeństwo jest związane z aktualizacjami robionymi na bieżąco.
Aktualizacje pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa również w motywie. Strony oparte o WordPress najczęściej są atakowane przez wtyczki i motywy. Dlatego tak istotne jest śledzenie zmian dokonywanych w jądrze systemu przez autorów motywu i częste aktualizacje.

Więcej na temat bezpieczeństwa można przeczytać tutaj.

Gdy wybieramy motyw darmowy na naszą stronę z niepewnego źródła, może nas spotkać niespodzianka w postaci ukrytych linków, dziwnych skryptów, czy backdoorów, pozwalających shackować całą witrynę.
Kilka słów jak poradzić sobie z zawirusowaną stroną.

Dokumentacja i wsparcie

Dobrze, żeby motyw posiadał własną dokumentację – przejrzystą i w miarę możliwości pełną tzn. zawierająca opis konfiguracji motywu, w jaki sposób dokonać zmian poszczególnych elementów strony.
W przypadku wszelkich problemów dobrze, aby autor motywu był dostępny i szybko udzielał odpowiedzi czy to na forum czy bezpośrednio.

Dostosowanie motywu WordPress do sklepu Woocommerce

ecommerce

Woocommerce to popularna wtyczka służąca do stworzenia sklepu internetowego na silniku WordPress.
W niniejszym artykule napiszę jak poradzić sobie z sytuacją, gdy szablon, z którego aktualnie korzystamy, nie jest dostosowany do wtyczki woocommerce oraz kilka słów w jaki sposób dokonać modyfikacji podstawowych, domyślnych szablonów woocommerce.
Czytaj dalej Dostosowanie motywu WordPress do sklepu Woocommerce

Darmowe motywy WordPress od TemplateMonster

Restauracja szablon

Nie tak dawno temu przedstawiliśmy pierwszy zestaw darmowych motywów, który wybraliśmy z repozytorium WordPress. Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule, darmowe motywy dostępne w repozytorium są responsywne i zoptymalizowane pod kątem SEO, dlatego są dobrym rozwiązaniem dla tworzenia stron internetowych zarówno prywatnych, jak i firmowych.
Dziś jako przedłużenie tematu o bezpłatnych templatkach opiszemy kilka szablonów wyprodukowanych przez TemplateMonster, która tworzy motywy dla WordPress od 2006 roku.
Przedstawione poniżej motywy są wykonane zgodnie ze standardami W3C i wymaganiami wyszukiwarek internetowych, są również responsywne i mają wszystkie potrzebne funkcji dla prowadzenia strony internetowej. I chociaż ich tematyka najlepiej nadaje się dla restauracji, usług doradczych oraz portfolio fotograficznego, niema żadnego problemu aby przebudować je dla innych branż. Tym bardziej, że każda paczka z motywem zawiera pełny zestaw plików PSD oraz obrazków o wysokiej rozdzielności, które pozwalają szybko zmodyfikować projekt strony www.

Motyw Restauracja

Restauracja templatemonster
Podany motyw jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tworzenia strony www restauracji oraz kawiarni, dzięki połączeniu prostoty, stylu i funkcjonalności. Dlatego, aby wszystkie potrzebne i aktualne informacje była przeczytane przez odwiedzających, jest ona umieszczona w specjalne ilustrowane bloki. To może być informacja o menu, aktualnych nowinkach i propozycjach dla klientów. Także ważną rzeczą, w tym przypadku, jest możliwość dodawać opinii byłych klientów, które mogą zachęcić potencjalnych klientów restauracji.
Przedstawiony motyw oparty jest o Bootstrap i CherryFramework, co znacznie rozszerza jego funkcji. Oprócz tego templatka jest responsywną, dzięki czemu strona internetowa będzie poprawnie się wyświetla
na różnych urządzeniach mobilnych.

Szczegółowa informacją dotycząca motywu:
WordPress CMS: 4.0.x
Kompatabilny z WordPress: 3.6.x-4.2.x
Cherry Framework wersja: 3.1.4
Animacja: HTML plus JS
Dodatkowe funkcje: Advanced Theme Options, Sliced PSD, Back To Top Button, Calendar, Crossbrowser Compatibility, Custom Page Templates, Drop Down Cart, Dropdown Menu, Favicon, Google map, Google Web Fonts
Język: Angielski

DEMO: http://www.templatemonster.com/demo/52056.html

Motyw Usługi Doradcze

uslugi doradcze TM
Proponowany motyw – to bardzo dobre rozwiązania dla firm świadczących usługi doradcze. Także może on być używany dla tworzenia stron internetowych o tematyce biznesowej, edukacyjnej, przemysłowej, politycznej, społecznej itd.
Aby strona biznesowa była użyteczna dla klientów, powinna ona spełniać kilka istotnych wymagań. Wśród nich – obecność potrzebnej informacji, kreatywny wygląd, zestaw niezbędnych funkcji. To wszystko udało się połączyć w podanym motywie.
Motyw jest wykonany w przyjemnych kolorach z użyciem tematycznych elementów graficznych. Także jako zaletę templatki można wskazać obecność suwaków, w których można podawać ważną informację dla klientów.
Wszystkie funkcje motywu są realizowane w oparciu o Bootstrap i CherryFramework. Także templatka jest responsywną i spełnia wszystkie wymagania dotyczące SEO.

Szczegółowa informacją dotycząca motywu:
WordPress CMS: 4.2.x
Kompatabilny z WordPress: 3.6.x-4.2.x
Cherry Framework wersja: 3.1.4
Animacja: HTML plus JS
Język: Angielski

DEMO: http://livedemo00.template-help.com/wordpress_54599/

Motyw Portfolio Fotograficzne

Portfolio TemplateMonster
Najlepszą wizytówką dla fotografa i fotografika jest jego porfolio. Jakościowe potfolio dostępne w Internecie pozwala nie tylko wyrazić siebie, ale przyciągać potencjalnych klientów. Aby potencjalni klienci stali się stałymi, trzeba wybrać godny projekt strony, które będzie łączył kreatywność i funkcjonalność. Takim rozwiązaniem jest podany motyw.
Najważniejszym elementem w przedstawionym motywowi jest galeria, która ma wszystkie potrzebne funkcje dla wygodnego przeglądania zdjęć przez odwiedzających. Oprócz tego motyw jest w pełni responsywny, a jego kod odpowiada standardom W3C i rekomendacjom wyszukiwarek internetowych.
Funkcje galerii i innych elementów realizowane są za pomocą Bootstrap i CherryFramework.

Szczegółowa informacją dotycząca motywu:
WordPress CMS: 4.2.x
Kompatabilny z WordPress: 3.6.x-4.2.x
Cherry Framework wersja: 3.1.5
Animacja: HTML plus JS, Parallax, Lazy Load effect
Język: Angielski

DEMO: http://livedemo00.template-help.com/wordpress_53917/

Mobilna wersja Twojej strony – szybko i bezboleśnie

mobile

Nie da się ukryć, że coraz większe znaczenie odgrywa ruch z urządzeń mobilnych. 21 kwietnia tego roku Google ogłosiło zmiany w algorytmie dotyczącym wyszukiwania mobilnego. Zmiana ta często jest określana jako mobilny armageddon. Na czym polega? Przytoczę słowa z blogu Google Polska:

„Korzystając z wyszukiwarki na telefonie, częściej w pierwszej kolejności dostaniecie wyniki ze stronami, które można wygodnie przeglądać na urządzeniu mobilnym. Dzięki tej zmianie będziecie otrzymywać wysokiej jakości wyniki ze stron, które są dużo wygodniejsze do przeglądania na mniejszym ekranie.”

(źródło: http://googlepolska.blogspot.com/2015/04/wygodniejsze-przegladanie-wynikow.html)

Dla właścicieli stron oraz webmasterów oznacza to tyle, że w dzisiejszych czasach warto posiadać wersję mobilną swojej strony, jeżeli nie chcą zostać w tyle w mobilnych wynikach wyszukiwania.

Narzędzia do testowania i emulatory

Google udostępniło webmasterom kilka narzędzi, dzięki którym mogą sprawdzić na ile ich strona jest mobilna (mobile friendly) oraz na ile spełnia wymogi Google pod tym względem.
Jednym z takich narzędzi jest tester
Powinniśmy zobaczyć taki wynik:
seowp_mobile-friendly
W przypadku wykrycia problemów z wyświetlaniem na urządzeniach mobilnych, możemy zobaczyć szczegóły – co i jak należy naprawić – w narzędziach dla webmasterów (Google Console).

Aby sprawdzić jak wygląda nasza strona na różnych urządzeniach mobilnych możemy wykorzystać różnego rodzaju emulatory:
– na przykład serwisy online takie jak test mobile lub responsinator
– lub instalując wtyczki w przeglądarce internetowej na przykład dla Google Chrome Device Mode.

Strona responsywna a strona mobilna

Jednym ze sposobów zrobienia strony na urządzenia mobilne jest strona responsywna („responsive web design”). Technika polega mówiąc ogólnie na tym, aby strona wyglądała tak samo na wszystkich urządzeniach – zarówno na komputerze stacjonarnym, jak na komórkach czy tabletach. Ten sposób jest zalecany przez Google.
Sposób ten jest zalecany dla zupełnie nowych stron lub nowych wersji stron. Często koszt przeprojektowania aktualnej witryny (nie-responsywnej) na responsywną może być równy temu, jaki zapłacilibyśmy za nowy projekt witryny.
Można skorzystać z darmowych i responsywnych motywów dla WordPress. Czytaj dalej Mobilna wersja Twojej strony – szybko i bezboleśnie

Monstroid jako przykład frameworka motywów WordPress

Czym jest framework

Framework z definicji jest to szkielet, podstawa, na której bazujemy, i która ma za zadanie pomóc nam szybciej i prościej wykonać projekt. W tym przypadku „framework motywów WordPress” (WordPress Theme Framework) to podstawa, na bazie której możemy w prosty sposób zbudować stronę www.

WordPress Codex definiują „framework motywów WordPress” dwojako:

 • A “drop-in” code library that is used to facilitate development of a theme – A drop-in code library is not and can never be installed or used as a theme. Instead, a code library is included to a theme using the functions.php file. Examples of frameworks that qualify as code libraries include Hybrid Core, Redux Framework and Options Framework.
 • A stand-alone base/starter theme that is intended to be forked into another theme or else to be used a parent theme template e.g. Thematic. (Our post concentrates on this definition)

W praktyce często spotykam się z tym, że framework motywów WordPress odnosi się do tworzenia motywów potomnych na motywie bazowym oraz możliwości dostosowania zdefiniowanych w motywie bazowym opcji, sekcji i funkcji do własnego motywu według własnych potrzeb i upodobań.

Jako przykłady frameworków można wymienić płatne Genesis ($59.95) i Thesis (od 87$) lub darmowe Thematic i Skeleton. Różnią się one od siebie nieco możliwościami. Niektóre frameworki są skierowane bardziej w stronę webdevelopperów, inne bardziej w stronę użytkownika bez wiedzy programistycznej.
Istnieją frameworki zawierające dodatkowe funkcjonalności ułatwiające zbudowanie strony zwykłym użytkownikom (nie-programistom) – na przykład dzięki edytorowi wizualnemu „drag-and-drop” (przeciągnij i upuść), w którym za pomocą kilku kliknięć poukładamy sobie elementy na stronie nie zagłębiając się w kod.

Zalety korzystania z frameworków:

 • przyspieszenie pracy – szybkie i łatwe tworzenie motywów potomnych wraz z zestawem dodatkowych opcji i funkcji,
 • dobra jakość kodu (zweryfikowana, zgodna ze standardami i dobrymi praktykami) wpływająca na wydajność strony oraz na czytelność i przejrzystość dla programistów, którzy będą z niego korzystać,
 • łatwość przenoszenia niestandardowych funkcji do nowego motywu.

Wady korzystania z frameworków:

 • konieczność nauczenia się frameworka,
 • duża ilość nadmiarowego kodu, który niekoniecznie nam jest potrzebny w konkretnym projekcie (ale taka jest cena za uniwersalność..)

Czym jest Monstroid?

Wracając do tytułowego Monstroida.. jest to zbiór narzędzi do zbudowania strony, które z założenia są przyjazne w obsłudze i przeznaczone dla osób, które nie chcą się zagłębiać w kod swojej strony.
Zespół TemplateMonster postarał się, żeby był to zestaw „na bogato” i dla każdego. Dzięki niemu można stworzyć zarówno prostą stronę, jak i rozbudowany sklep internetowy.
Dla porównania z wcześniej wspomnianymi frameworkami cena wynosi 79$.

Czy Monstroid jest frameworkiem?

Monstroid zawiera framework o nazwie CherryFramework, który stanowi jego bazę (Sam framework jest darmowy, motywy potomne są płatne).
Monstroid przejmuje więc jego wszystkie możliwości (funkcje, cechy i wtyczki). Umożliwia on tworzenie motywów dzieci (child theme).

Oto podgląd ustawień CherryFramework (ponad 100 opcji!):
cherry framework

Jak widać można zmienić wiele elementów strony m.in. tło strony, typografię, logo, ikonę favicon, „siatkę” dla każdego z elementów (porfolio, blog, usługi), menu, slider i wiele innych.

Wykaz darmowych wtyczek Cherry Framework instalowanych razem z Monstroidem (ponad 20!):

 • Cherry Social – zbiór ikon wraz z integracją z portalami społecznościowymi,
 • Cherry Portfolio – galeria i strona z AJAX-owym portfolio,
 • MotoPress – edytor wizualny zamiast standardowego WYSIWIG (dostępny za darmo),
 • motopress

 • SimpleSlider – obsługa slidera,
 • Cherry MegaMenu – rozbudowane menu, rownież dynamiczne,
 • Cherry Charts – zbiór gotowych wykresów różnego typu,
 • Shortcode Template Editor – edytor shortcode,
 • Cherry Data Manager – import/export treści do pliku XML, wgrane pliki w media, niektórych opcji (informacja o widgetach) do pliku JSON,
 • CherryServices – typ wpisu pozwalający tworzyć bloki np. opisów usług,
 • Cherry Testimonials – referencje,
 • CherryTeam – opisy dla redaktorów strony wraz z linkami do profili portali społecznościowych,
 • Custom Sidebars – niestandardowe paski boczne z zestawami widgetów

Dodatkowe zalety i możliwości Monstroida (wraz z CherryFramework):

 • wsparcie 24/7 dostępne z poziomu kokpitu (testowałam i faktycznie otrzymałam natychmiastową odpowiedź na moje pytanie w sobotę wieczorem… )
 • responsywność – dostosowanie strony do każdego rozmiaru ekranu (na bazie Bootstrapa)
 • wsparcie WPML (obsługa serwisów wielojęzycznych)
 • kompatybilność z takimi wtyczkami jak SEO YOAST, bbPress, buddyPress, OLARK (live Chat) i sklepu wooCommerce;
  wsparcie dla SEO (optymalizacja tytułów, okruszki – breadcrumbs, artykuły powiązane)
 • darmowe aktualizacje („dożywotnie”) wtyczek i motywów
 • w ramach licencji 15 nowych darmowych szablonów co miesiąc

Istnieje możliwość wyłączenia wtyczek, które nam są niepotrzebne. Jest to na pewno dobra praktyka – według zasady im mniej wtyczek tym szybsze działanie strony. Niemniej może się zdarzyć, że nie zawsze to będzie możliwe. Spotkałam się z sytuacją, że akurat wyłączyłam wtyczkę, która była wymagana do poprawnego działania innej wtyczki z pakietu.

Co jeszcze można znaleźć w paczce?

Pakiet Mostroid zawiera główny motyw oraz umożliwia instalację ponad 24 motywów potomnych w ramach licencji poprzez własny instalator. Dostępny zbiór motywów potomnych (szablonów), na bazie których można zbudować strony, są z różnorakiej tematyki i róznej branży np. finanse, edukacja, sztuka, kulinaria, rozrywka itp. Motywy są udostępniane wraz ze zdjęciami – ponad 50 licencjonowanych zdjęć.
Oto kilka przykładów załączonych motywów do wyboru:
monstroidchild theme 1
monstroid child theme 2
monstroid child theme 3
monstroid woocommerce

Dla kogo Monstroid?

Jak już wcześniej wspomniałam Monstroid jest przeznaczony dla osób, które chcą dostać z góry wiele możliwości do wykorzystania i wybierają z nich to, co akurat potrzebują.
W paczce dostajemy duży zbiór gotowych motywów i wtyczek. Wystarczy przeklikać się przez opcje, aby zbudować stronę swoich marzeń bez napisania linijki kodu.
Dla koderów interesujący może być sam darmowy framework CherryFramework, który może być dobrą podstawą do budowania własnych motywów (child themes).

Kilka darmowych i responsywnych szablonów SEO WordPress wartych polecenia

responsive web design

W repozytorium WordPress można znaleźć wiele ciekawych szablonów – od tych najprostszych dla blogów, przez projekty dla stron firmowych, po bardziej rozbudowane dla sklepów internetowych (e-commerce).
Wybierając szablon dla siebie warto zwrócić uwagę kiedy był on ostatnio aktualizowany. Niestety ataki na CMS WordPress najczęściej zdarzają się poprzez ogólnodostępne wtyczki oraz szablony. W starszych szablonach – pisanych na wcześniejsze wersje systemu – jest większe prawdopodobieństwo wykrycia luki bezpieczeństwa.

Chciałbym polecić kilka darmowych szablonów z oficjalnego repozytorium WP ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania do urządzeń mobilnych (responsive web design RWD) i optymalizacji pod kątem SEO – czyli na ile są przyjazne wyszukiwarkom internetowym.
Strony RWD obecnie są bardzo popularne i praktyczne – jedna wersja strony dopasowuje się do ekranów różnych urządzeń mobilnych.

Szablony zoptymalizowane pod kątem SEO czyli jakie?

Przy tak dużej ilości czynników rankingowych Google nie sposób sprawdzić szablonu pod kątem każdego z nich. Warto jednak zwrócić uwagę na niektóre kwestie, stanowiące o tym czy szablon jest SEO Friendly. Dobrze zaimplementowany szablon powinien spełniać takie kryteria jak:

 • szybkie ładowanie strony,
 • obsługa na urządzeniach mobilnych (RWD),
 • jakościowy i zoptymalizowany kod HTML (brak błędów, kompatybilność dla wielu przeglądarek, przejrzysta struktura kodu, „przyjazne linki”, dobrze dobrane tytuły i nagłówki, zoptymalizowane obrazy),
 • hierarchizacja nagłówków na stronie (H1, H2, ..),
 • obsługa znaczników schema.org,
 • integracja z wtyczkami SEO (SEO Yoast lub All In One SEO) oraz portalami społecznościowymi,
 • bezpieczeństwo (częste aktualizacje).

Nie zapominajmy również, że najważniejsza dla SEO jest wartościowa i unikatowa treść („Content is the king”). Dobrze zoptymalizowana struktura pomaga robotom wyszukiwarek dobrze indeksować stronę, ale to treści poszukujemy wpisując zapytanie do wyszukiwarki.

Na koniec polecane darmowe, popularne, responywne szablony SEO friendly z oficjalnego repozytorium:
1) AccessPress Parallax
accesspressparallax szablon

2) Point
point template

3) Nirvana
nirvana

4) Zerif Lite
(Już niedostępny na wordpress.org, IX.2016)
zerif-lite theme

5) Responsive brix
brix theme

6) SKT-Black
sktblack theme

Przegląd najciekawszych i darmowych sliderów do WordPressa

W dzisiejszym wpisie chciałabym się skupić na elemencie, który może nieco wzbogacić wizualnie naszą stronę, mianowicie na pokazie slidów tzw. „sliderach”.
Przegląd wtyczek sliderów lub rotatorów dla naszej strony opartej na WordPress zaczniemy od sprawdzenia tych najpopularniejszych, z uwzględnieniem wersji darmowych. Sprawdźmy na początek stronę www.wordpress.com/plugins/ i oglądamy najczęściej pobierane wtyczki sliderów. Oczywiście sprawdzamy te najbardziej aktualne. Trzeba pamiętać, że każda wtyczka dawno nie aktualizowana, może być luką dla hakerów… dlatego odradzam używanie wtyczek, które nie są już wspierane.

 • Meta slider
  Ostatnia aktualizacja: 2015-4-16

  W wersji darmowej:
  – rotator obrazków
  – responsywny
  – przyjazny wyszukiwarkom – SEO
  – używa 4 typy sliderow i animacji: Nivo Slider, Flex Slider, Coin Slider and Responsive Slides
  – licencja GPLv2 (dostępne również wersje PRO – płatne)

  metaslider

 • Easing Slider “Lite”
  Ostatnia aktualizacja: 2015-2-22Wersja lite (nie komercyjna – bezpłatna):
  – obsługa responsywności
  – ciekawe animacje CSS3
  – edytor wizualny

  screenshot-7

 • WOW Slider
  Ostatnia aktualizacja: 2015-5-14– „Doskonaly slider dla nie-programistów”, prosty w obsłudze
  – ciekawe efekty przechodzenia pomiędzy slide’ami (jQuery)
  – obsługujący urządzenia mobilne
  – darmowy dla nie komercyjnych stron

  screenshot-16

Czytaj dalej Przegląd najciekawszych i darmowych sliderów do WordPressa

Jak zrobić tłumaczenie naszego szablonu?

Plik .po

Aby przygotować nasz szablon do tłumaczenia w pliku functions.php dodajemy kod:
load_theme_textdomain( 'twentyten', TEMPLATEPATH . '/languages' );
Wskazujemy, że w katalogu /languages naszego szablonu ‚twentyten’ będą się znajdowały pliki tłumaczenia .po i .mo (nazwa katalogu może być oczywiście inna). Może się w tym katalogu również znaleźć plik .pot, który można powiedzieć, jest szablonem do stworzenia pliku tłumaczenia .po.
Oto przykład tłumaczenia na język francuski plik fr_FR.po
Czytaj dalej Jak zrobić tłumaczenie naszego szablonu?